Historia Biblioteki

Biblioteka Publiczna w Lubomierzu powołana została decyzją Powiatowej Rady Narodowej  w Limanowej dnia 10.11.1955 roku.

Pierwszego wpisu do inwentarza dokonano 15.02.1958 r. i jest to data uznawana za rozpoczęcie działalności Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu. Pierwszy zakup książek liczył 500 egzemplarzy.

Do 1974 roku Bibliotekę prowadziła nauczycielka Zofia Garncarczyk. Kolejnymi bibliotekarzami byli:

Franciszek Rzeczyca do 1976 r.

Maria Barnowska       do 1980 r.

Maria Bugajska          do 1987 r.

Elżbieta Wojsław       do 1992 r.

Władysława Krzysztof prowadzi Bibliotekę obecnie.

W tym czasie działał też punkt biblioteczny w Szkole Podstawowej Nr 2, który prowadziły nauczycielki Stefania Wojciaczyk i Julia Krzysztofiak. W swojej długiej historii księgozbiór był przenoszony do różnych lokali. Biblioteka znajdowała się w domach prywatnych, Domu Kultury, Remizie OSP i Szkołach. Obecnie posiada piękny lokal w Szkole Podstawowej Nr 1 zlokalizowany w centrum wsi z dobrym dojazdem i możliwością korzystania przez niepełnosprawnych.

W swoich zbiorach Biblioteka posiada w większości beletrystykę oraz dobrze zaopatrzony księgozbiór z różnych dziedzin min. ekonomii, medycyny, ekologii. Oferuje również książki dla każdej grupy wiekowej o różnych zainteresowaniach; piękne albumy oraz bogato ilustrowane encyklopedie tematyczne. Najmłodsi mają duży wybór bajek, baśni i komiksów. Posiada lektury      i opracowania oraz pomoce maturalne z różnych przedmiotów. Oferuje również bogaty księgozbiór regionalny dot. gminy i powiatu. Informacje o księgozbiorze na terenie powiatu można uzyskać  w każdej filii bibliotecznej.

Aby zaspokoić potrzeby użytkowników, księgozbiór uzupełniany jest systematycznie poprzez zakup literatury pięknej i fachowej, dzięki środkom własnym oraz z programu „Zakup nowości dla bibliotek” finansowanego przez Bibliotekę Narodową. Oprócz gromadzenia i udostępniają zbiorów w Bibliotece organizowane są różnego rodzaju konkursy, spotkania i pogadanki.

W czasie ferii zimowych organizowana jest akcja pt. „Ferie z Biblioteką”. Biblioteka często angażuje się w różne wydarzenia kulturalne, konkursy literackie, fotograficzne na szczeblu gminnym i powiatowym. Dobrze układa się współpraca ze Szkołami Podstawowymi. Co roku zostają wybrani najaktywniejsi  czytelnicy, którzy otrzymują nagrody na zakończenie roku szkolnego.  Zachęcamy wszystkich do odwiedzin i skorzystania z bogatego księgozbioru Biblioteki.

Władysława Krzysztof