Ferie czas rozpocząć!

obrazek

Ferie czas rozpocząć !!!

Klasa 5a z Panią Ewą Ṡlagą odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Kasinie Wielkiej w przededniu ferii zimowych. Dzieci wypożyczyły sobie ciekawe książki na ten wolny czas. Mam nadzieję, że oddając się zasłużonemu wypoczynkowi - nie zabraknie dzieciom śniegu i ochoty na dobrą lekturę. 
Przez okres ferii Biblioteka będzie czynna . Serdecznie zapraszam.!

                                                                                                                         Elżbieta Ciężadlik


Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie

obrazek

Dnia 02.02.2018 r. Bibliotekę Publiczną w Łętowem odwiedziły dzieci z klasy pierwszej miejscowej szkoły podstawowej wraz ze szkolną bibliotekarką, Mirosławą Jarosz.

Podczas krótkiego spotkania z bibliotekarką poznały ogólne zasady korzystania z biblioteki publicznej. Dowiedziały się również że, oprócz literatury dziecięcej, w wypożyczalni można znaleźć  słowniki, encyklopedie, literaturę z różnych dziedzin wiedzy, powieści, czy lektury.

Biblioteka Publiczna – jak sama nazwa wskazuje – jest dla każdego; zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie.


Przedszkolak w świecie książki

obrazek

Dnia 24.11.2017 roku grupa Niedźwiadków i Zuchów z Przedszkola brała udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Łostówce. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zawodem bibliotekarza, propagowanie idei głośnego czytania oraz promowanie czytania książek i dbania o nie.

W czasie lekcji uczestnicy zostali zapoznani z zasadami przebywania w bibliotece, a także dowiedzieli się  co należy robić, aby być dobrym czytelnikiem i zaprzyjaźnić się z książką. Kolejnym punktem programu było wykonanie misiowych zakładek do książek – specjalnie dla małych czytelników. Następnie dzieci zostały zaproszone do biblioteki, gdzie otrzymały swoje własne karty i pożyczyły książki.

Podczas rozmowy przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książką i biblioteką. Kilkoro z nich było wcześniej w Bibliotece Publicznej ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

W sali przedszkolaków powstał wyjątkowy kącik małego czytelnika!!  

                                                                                                                                                         


Gdzie szukać książki...?

obrazek

W październiku i listopadzie Gminna Biblioteka Publiczna w Kasinie Wielkiej   gościła w swoich progach uczniów z klas  4 i 5 ze Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi paniami od języka polskiego : Ewą Ślagą i Justyną Kubowicz.

Dzieci zapoznały się z zasadami wyszukiwania książek w Bibliotece przy swobodnym dostępie do półek, oraz przez katalog komputerowy dostępny ze stron www.gbpkasinka.pl oraz www.szukamksiążki.pl

Młodzi czytelnicy zostali też zachęceni do odwiedzin strony Biblioteki na portalu społecznościowym  Facebook, gdzie publikowane są  min. wszystkie nowości kupowane przez Bibliotekę .

Wszyscy mogli zapoznać się z literaturą dostępną dla swojego wieku. Zobaczyć w jaki sposób rozmieszczone są książki wg. różnych przeznaczeń tj . literatura dziecięca  , dla dorosłych, czy popularnonaukowa.

Sympatyczni goście opuścili Bibliotekę zaopatrzeni w ciekawe lektury na jesienno-zimowe wieczory.

Do zobaczenia wkrótce!


 


Narodowe Czytanie 2017

obrazek

     Gminna Biblioteka Publiczna  Mszana Dolna z/s w Kasince Małej kolejny raz włączyła się do akcji Narodowego Czytania zainicjowanej  już w 2012 r.   przez prezydenta RP.  

      Tegoroczną lekturą wybraną podczas internetowego głosowania zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.


Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską

obrazek

           W dniu 27.04.2017 w Kasince Małej odbyło się spotkanie autorskie ” Śpiewająca Biblioteka” z piszącą  i malującą dla dzieci Panią  Edytą Zarębską oraz jej mężem Robertem Zarębskim ( muzykiem i kompozytorem).


Podsumowanie działalności za 2016 r.

obrazek

   W siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kasince Małej odbyło się spotkanie podsumowujące działalność bibliotek publicznych w 2016r.

    W spotkaniu oprócz pracowników GBP, wzięła udział także Helena Golińska – instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej oraz Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

      Z satysfakcją odnotowaliśmy fakt blisko 43 tysięcy wypożyczeń księgozbioru w ubiegłym roku. Zakupiliśmy ogółem 1832 pozycje , z czego ze środków własnych 1251 i 581 z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu” Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”. W naszych placówkach zarejestrowało się blisko dwa tysiące stałych użytkowników.


"Zerówka" w Bibliotece

obrazek

          28 lutego 2017 r.  Bibliotekę w Kasince Małej odwiedziły dzieci z "Zerówki " ze Szkoły Podstawowej nr 1, wraz z panią  Lucyną Bieniek.

          O pracy i funkcjonowaniu biblioteki opowiedziała im pani Zofia Skolarus - kierownik GBP.  Mali czytelnicy z radością zapoznawali się z księgozbiorem właściwym dla swojego przedziału wiekowego.

           Dzieci z uwagą też wysłuchały kilku  bajek autorstwa Grzegorza Kasdepke, a następnie zaprezentowały swoje ulubione piosenki. Odwiedziny zakończyły się "słodkim" akcentem. Mamy nadzieję , że mali czytelnicy niebawem wrócą do nas z rodzicami , by rozpocząć swoją czytelniczą przygodę.


Konkurs plastyczny

obrazek

Finał Gminnego  Konkursu Plastycznego

 9 grudnia b.r. rozstrzygnięto gminny konkurs plastyczny zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Wójta Gminy Mszana Dolna oraz redakcję gazety „Nasza Gmina Mszana Dolna” - „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”.


Narodowe Czytanie 2016

obrazek

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza ,a w 2015 „ Lalki „ Bolesława Prusa.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji .Wybór „Quo vadis „ autorstwa Henryka Sienkiewicza zbiegł się szczęśliwie z ogłoszeniem przez Sejm RP  roku 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza  , w związku ze 170 rocznicą  urodzin oraz  setną rocznicą śmierci  naszego wybitnego pisarza i noblisty.